Premiile British Indie Film Awards din 2019: „David Copperfield”, Zellweger și multe altele

„Judy“



Atracții rutiere

Nominalizările pentru premiile British Independent Film Awards din 2019 au fost dezvăluite și a fost o dimineață uriașă pentru adaptarea lui Charles Dickens a lui Armando Iannucci „Istoria personală a lui David Copperfield” și drama muzicală a lui Tom Harper „Wild Rose”. „Copperfield” a condus toate filmele cu 11 nominalizări, printre care cel mai bun film indie britanic, cel mai bun actor pentru Dev Patel și cel mai bun scenariu pentru Iannucci și co-scriitorul Simon Blackwell. Fox Searchlight are drepturile de distribuție ale SUA asupra filmului și a anunțat o lansare teatrală pentru 2020.

„Wild Rose”, care a obținut cea de-a doua cea mai bună 10 nominalizare, va concura, de asemenea, pentru cel mai bun film britanic Indie împotriva „Momeală”, „Pentru Sama” și „The Souvenir”. Discursorul „Wild Rose” Jessie Buckley a deținut o nominalizare pentru cea mai bună actriță. vizavi de Renee Zellweger pentru „Judy”, în care Buckley se întâmplă să aibă un rol de susținere.

În timp ce Zellweger a aterizat pe câmpul „Cea mai bună actriță” (despre care este așteptată că va face toate stagiile premiilor, datorită aclamatului său rol în rolul lui Judy Garland în „Judy”), British Indie Film Awards nu prezintă prea mult crossover cu cursa Oscar. . Documentarul sportiv al lui Asif Kapadia „Diego Maradona” este un concurent la Oscar pentru cel mai bun documentar, iar Kapadia a aterizat în cursa BIFA Best Director. Concurenții majori ai Oscarului „Parazit” și „Povestea căsătoriei” au deținut nominalizări pentru cel mai bun film internațional alături de „Portretul unei doamne pe foc”, „Monos” și „Cenusa este albă pură”.

Premiile British Independent Film Awards vor avea loc pe 1 decembrie. Consultați lista completă a nominalizărilor de mai jos.

Cel mai bun film independent britanic
'Momeală'
„Pentru Sama”
„Istoria personală a lui David Copperfield”
„Suvenirul”
'Trandafir salbatic'

Cel mai bun regizor
Waad Al-Kateab și Edward Watts, „Pentru Sama”
Oliver Hermanus, „Moffie”
Joanna Hogg, „Suvenirul”
Mark Jenkin, „Momeală”
Asif Kapadia, „Diego Maradona”

Cea mai bună actriță
Jessie Buckley, „Wild Rose”
Holliday Grainger, „Animale”
Sally Hawkins, „Frumusețe eternă”
Vicky Knight, „Dirty God”
Renee Zellweger, „Judy”

Cel mai bun actor
Sam Adewumni, „Ultimul copac”
Tom Burke, „Suvenirul”
Kris Hitchen, „Îmi pare rău că ne-a fost dor de tine”
Josh O’Connor, „Numai tu”
Dev Patel, „Istoria personală a lui David Copperfield”

Cel mai bun scenariu
Joanna Hogg, „Suvenirul”
Armando Iannucci și Simon Blackwell, „Istoria personală a lui David Copperfield
Paul Laverty, „Îmi pare rău că ne-am pierdut”
Peter Strickland, „În țesătură”
Nicole Taylor, „Wild Rose”

Cea mai bună actriță de susținere
Jessica Barden, „Scarborough”
Ruthxjiah Bellenea, „Ultimul copac”
Elizabeth Debicki, „Vita și Virginia”
Tilda Swinton, „Istoria personală a lui David Copperfield”
Julie Walters, „Wild Rose”

Cel mai bun actor în rol secundar
Chiwetel Ejiofor, „Băiatul care a strâns vântul”
Hugh Laurie, „Istoria personală a lui David Copperfield”
Edlison Manuel, Olbera Núñez, „Yuli - Povestea lui Carlos Acosta”
Peter Mullan, „The Vanishing”
Bluey Robinson, „Dirty God”

Premiul Douglas Hickox (director de debut)
Will Becher, Richard Phelan, „A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
Fyzal Boulifa, „Lynn + Lucy”
Ninian Doff, „Boyz în pădure”
Chiwetel Ejiofor, „Băiatul care a strâns vântul”
Harry Wootliff, „Numai tu”

Producător descoperire
Finn Bruce, „Tricotat”
Kate Byers, Linn Waite, „Momeală”
Joy Gharoro-Akpojotor, „Poveste albastră” [Produs de asemenea de Damian Jones]
Becky Read, „Trei străini identici” [Produs și de Grace Hughes-Hallett]
Jack Sidey, „Moffie” [Produs și de Eric Abraham]

Scenarist debutant
Kieran Hurley, „Beats”
Lisa Owens, „Zilele verii Bagnold”
Nicole Taylor, „Wild Rose”
Emma Jane, „Animale nevrednice”
Harry Wootliff, „Numai tu”

Cel mai promițător începător
Sam Adewumni, „Ultimul copac”
Vicky Knight, „Dirty God”
Lorn Macdonald, „Beats”
Roxanne Scrimshaw, „Lynn + Lucy”
De onoare Swinton Byrne, „The Souvenir”

Cel mai bun documentar
„Hit 53”
'Diego Maradona'
„Pentru Sama”
'Calut de mare'
„Spune-mi cine sunt”

Premiul Raindance Discovery
“; A Bump Along The Way, ”; Dragoste îndrăgostită
“; Copiii Țării Zăpezii, ”; Zara Balfour, Marcus Stephenson, Mark Hakansson
“; Aici pentru viață, ”; Andrea Luka Zimmerman, Adrian Jackson, James Lingwood, Michael Morris, Cressida Day
“; Muscle, ”; Gerard Johnson, Matthew James Wilkinson, Richard Wylie, Ed Barratt
“; The Street, ”; Zed Nelson

Cel mai bun film independent internațional
„Cenușa este albă pură”
„Povestea căsătoriei”
„Maimuțe“
'Parazit'
„Portretul unei doamne pe foc”

Cel mai bun casting
Shaheen Baig, „În țesătură”
Shaheen Baig, Aisha Bywaters, „Ultimul copac”
Kahleen Crawford, Caroline Stewart, „Doar tu”
Kahleen Crawford, „Wild Rose”
Sarah Crowe, „Istoria personală a lui David Copperfield”

Cea mai bună cinematografie
Ole Bratt Birkeland, 'Judy'
Benjamin Kracun, „Beats”
Zac Nicholson, „Istoria personală a lui David Copperfield”
Jamie D Ramsay, „Moffie”
Ari Wegner, „În țesătură”

Cel mai bun design de costum
Suzie Harman, Robert Worley, „Istoria personală a lui David Copperfield”
Anna Mary Scott Robbins, „Wild Rose”
Grace Snell, „Suvenirul”
Jany Temime, „Judy”
Jo Thompson, „În țesătură”

star trek descoperire împărat

Cea mai bună editare
Mick Audsley, Peter Lambert, „Istoria personală a lui David Copperfield”
Mark Jenkin, „Momeală”
Chris King, „Diego Maradona”
Chloe Lambourne, Simon Mcmahon, „Pentru Sama”
Helle Le Fevre, „Suvenirul”

Cele mai bune efecte
Howard Jones, „A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon”
Paul Mann, „În țesătură”
Andy Quinn, „Băiatul care a bătut vântul”

Cel mai bun machiaj și design de păr
Morten Jacobsen, Rogier Samuels, Lindelotte Van Der Meer, „Dirty God”
Karen Hartley-Thomas, „Istoria personală a lui David Copperfield”
Emma Scott, „În țesătură”
Jody Williams, „Wild Rose”
Jeremy Woodhead, „Judy”

Cea mai bună muzică
Jack Arnold, „Wild Rose”
Cavernă anti-materie, „în țesătură”
Nainita Desai, „Pentru Sama”
Antonio Pinto, „Diego Maradona”
Jd Twitch, Penelope Trappes, Stephen Hindman, „Beats”

Cel mai bun proiect de producție
Cristina Casali, „Istoria personală a lui David Copperfield”
Collie Stéphane, „Suvenirul”
Kave Quinn, „Judy
Anne Seibel, „Crow White”
Paki Smith, „În țesătură”

Cel mai bun sunet
Anna My Bertmark, Jonathan Seale, Jules Woods, „Gwen”
David Bowtle-Mcmillan, Joakim Sundström, Robert Farr, „Beats”
Stephen Griffiths, Tim Cavagin, Max Walsh, Andy Shelley, „Diego Maradona”
Lee Walpole, Colin Nicholson, Stuart Hilliker, „Wild Rose”
Martin Pavey, „În țesătură”



Top Articole

Categorie

Revizuire

Caracteristici

Știri

Televiziune

Setul De Instrumente

Film

Festivaluri

Opinii

Premii

Box Office

Interviuri

Clickables

Liste

Jocuri Video

Podcast

Conținut De Marcă

Premii Sezonul Reflectorizant

Camion De Film

Influențatori